Najčešći alergeni su:
• Nutritivni alergeni (alergeni iz hrane) – kikiriki, orasi, bademi, soja, pšenica, bobičasto voće, čokolada, jaja, mleko, morski plodovi, konzervansi i aditivi koji se koriste u prehrambenoj industriji.
• Inhalatorni alergeni (alergeni u vazduhu) – polen različitih vrsta drveća (topola, breza, vrba, leska) trava i korova, grinje, prašina, dlake i perje domaćih životinja i kućnih ljubimaca;
• Ubodi insekata ( pčela, bumbar,osa, stršljen);
• Lekovi (NSAIL; antibiotici, anestetici...)
Kada alergen uđe u organizam pokreće se niz kaskadnih reakcija koje kao krajnji ishod imaju oslobađanje histamina iz mastocita što se manifestuje pojavom simptoma alergije.
Mastociti su ćelije imunog sistema kojih najviše ima u koži, sluznici usta, nosa, pluća,organa za varenje. Koji simptomi će se pojaviti zavisi od vrste alergena i kontakta sa njim, pa tako alergeni iz hrane će uzrokovati prvenstveno probavne smetnje, ubodi insekata će uzrokovati najčešće kožne reakcije i sistemske reakcije, inhalacioni alergeni kakav je polen, grinje ili životinjske dlake uzrokovaće prvenstveno simptome koji su vezani za respiratorne organe (alergijski rinitis (polenska kijavica), astma...).
Zašto organizam ove materije prepoznaje kao opasne predmete? Teorija ima više, pa neki naučnici razlog za porast broja ljudi koji pate od alergija pronalaze u prekomernoj čistoći, oslabljenom imunitetu, dominantnom konzumiranju industrijske hrane pune aditiva, konzervanasa i rafinisanih šećera, neki okrivljuju zagađenje životne sredine.
Saglasnost postoji da u nastanku alergija vrlo važnu ulogu ima genetska predispozicija (atopijska konstitucija).